Wademekum, WSZYSTKIE POSTY

Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie i nietestowane na zwierzętach

Kosmetyki naturalne, organiczne, wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Każde z tych określeń oznacza całkowicie co innego. Kosmetyk wegański nie musi być naturalny, a kosmetyk nietestowany na zwierzętach może mieć niewegański skład.

 

Dzisiaj krótko wyjaśnię te pojęcia i podam przykłady firm produkujących dane kosmetyki.


Kosmetyki naturalne

Niestety nie ma jednej ustandaryzowanej definicji kosmetyków naturalnych. Jednak uznaje się, że jest to produkt, który nie zawiera szkodliwych substancji (mocnych detergentów, plastikowych granulek, pochodnych ropy naftowej itp.), a przede wszystkim składa się z naturalnych składników (m.in. maseł, olei, ekstraktów roślinnych, minerałów, składników odzwierzęcych – np. lanoliny, wosku pszczelego).  Przy czym nie jest określone jaki procent całości powinny stanowić składniki naturalne.

Marki kosmetyków naturalnych: Iossi, Mokosh, Hagi Cosmetics, Mydlamo, Majru Natural Cosmetics, Kostka Mydła, Resibo, Sylveco, Vianek…..


Kosmetyki organiczne

Kosmetyki organiczne to kosmetyki naturalne, które spełniają bardziej rygorystyczne normy, m.in.:

  • składniki pochodzą z certyfikowanych upraw organicznych (przyjmuje się, że minimum 90% wszystkich składników)
  • do uprawy roślin używanych do produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe nawozy ( np. pestycydy, nawozy na bazie ropy naftowej),
  • składniki nie pochodzą z genetycznie zmodyfikowanych organizmów i roślin (GMO) oraz nie są hodowane z hormonami wzrostu lub antybiotykami
  • produkcja kosmetyków nie może niekorzystnie wpływać na środowisko,
  • opakowanie powinno być ekologiczne i biodegradowalne

Marki kosmetyków organicznych: Tata Harper, Phenome, Juice Beauty, Nourish, Ilia, Lulu&Boo, John Masters Organics, 100% Pure


Kosmetyki wegańskie

Kosmetyki wegańskie to takie, które w swoim składzie mają składniki, które nie są pochodzenia odzwierzęcego, tzn. że nie mogą zawierać m.in. mleka, wosku pszczelego, miodu, lanoliny, śluzu ślimaka, koszeliny, karminu, tłuszczów zwierzęcych, jedwabiu, kolagenu, protein mlecznych. 

Oznacza to, że w skład wegańskiego kosmetyku mogą wchodzić wszystkie inne substancje, czyli również parafina, parabeny, PEGi itd… oraz to, że kosmetyk ten może być testowany na zwierzętach.

Marki kosmetyków wegańskich i naturalnych: Zielone Laboratorium, PuroBio, Resibo, 4szpaki….


Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Jeśli kosmetyk jest nietestowany na zwierzętach (cruelty free) oznacza to, że ani gotowy kosmetyk, ani żaden składnik nie był testowany na zwierzętach. Dodatkowo marka kosmetyków nietestowanych nie zleca testów innym podmiotom oraz sprawdza, czy dostawcy surowców nie wykonują testów i ich nie zlecają. Marki nietestujące nie mogą sprzedawać swoich kosmetyków na rynku chińskim, ponieważ wtedy zgadzałyby się na wyrywkowe testy produktów w Chinach. Po więcej info odsyłam na bloga Happy Rabbit 🙂

W kosmetykach nietestowanych mogą znajdować się niewegańskie składniki.

Marki kosmetyków nietestowanych na zwierzętach: Alkemie, Lavera, Czarszka, Orientana, Kobo (nienaturalne), Make Me Bio, Gosh (nienaturalne), Miya, Isana (nienaturalne), Alterra, My Secret (nienaturalne)….