Wademekum, WSZYSTKIE POSTY

Poznaj złote zasady aplikacji kosmetyków mineralnych

O kosmetykach mineralnych słychać coraz częściej, jednak wciąż wiele kobiet nie wie, czym one tak naprawdę są, gdzie ich szukać, jak odpowiednio dobierać oraz jak aplikować. A kosmetyki mineralne to, jak sama nazwa wskazuje, połączenie leczniczych minerałów.  To bezpieczne produkty do makijażu i kamuflażu pozabiegowego o działaniu kamuflującym, leczniczym i pielęgnacyjnym. Zawarte w nich lecznicze minerały i brak fazy wodnej eliminują ryzyko powstania stanów zapalnych skóry, łagodzą podrażnioną cerę i przyspieszają gojenie (szczególnie tlenek cynku). Nie zatykają porów i dają ochronę przeciwsłoneczną, która jest niezwykle ważna po zabiegach i w profilaktyce anty-aging.

Wielokrotnie dziewczyny zadawały mi także pytania dotyczące kosmetyków mineralnych:

Czym nałożyć taki sypki podkład?”, “Moja skóra ma skłonności do zmian trądzikowych. Myślisz, że używając kosmetyków naturalnych uzyskam odpowiednie krycie?”, “Mam tłustą cerę, więc taki rodzaj makijażu, to chyba nie dla mnie, prawda?”.

Postanowiłam, że dzisiaj postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości tego typu i tym artykułem przekonam choć jedną kobietę do przetestowania kosmetyków mineralnych! Dlaczego? Bo pamiętam moje początki testowania minerałów. Kompletnie mi to nie wychodziło, choć wydawało mi się to takie proste (wystarczy nałożyć na skórę, czyż nie?). Nie potrafiłam zbudować odpowiedniego krycia, nie wiedziałam jak i czym to najlepiej wykonywać. Mówiąc krótko, byłam rozczarowana efektem, gdyż nie podobało mi się, jak wyglądał mój makijaż, a przecież tyle dobrego słyszałam o mineralnym makijażu. Nie poddałam się jednak i próbowałam dalej. Szukałam informacji, testowałam i…mogę powiedzieć, że jestem z siebie dumna, bo dzięki temu teraz robienie makijażu sprawia mi przyjemność! Lubię też efekt, jaki udaje mi się uzyskać i to w zaledwie kilka minut! Dzisiaj opowiadam o swoich doświadczeniach na podstawie kosmetyków mineralnych marki Earthnicity. A teraz przejdę do sedna sprawy i powiem, o czym trzeba pamiętać 🙂

 
Główne zasady APLIKACJI:

 1. Nawilż cerę i dobierz odpowiedni odcień podkładu.

Możesz zaaplikować swój ulubiony kosmetyk do pielęgnacji cery (krem, lekki olej, po prostu to, czym lubisz nawilżać twarz rano). Odpowiedni zaś odcień podkładu to ten, którego kolor wygląda najbardziej naturalnie (najlepiej, żeby na cerze był praktycznie niewidoczny). Marka Earthnicity posiada szeroki wachlarz odcieni, warto więc przetestować kilka, aby wybrać ten idealny dla siebie.

WAŻNE – Po aplikacji kremu nawilżającego odczekaj chwilkę i aplikuj kosmetyk, gdy na skórze jest jeszcze lekki film. Z miejsc szczególnie przetłuszczających się (czoło, broda, skrzydełka nosa), usuń nadmiar kremu, dociskając w tych miejscach  np. chusteczkę higieniczną.

UWAGA! Jeżeli  krem nie jest odpowiednio wchłonięty, mogą powstać nieestetyczne plamy lub podkład „zroluje się”, dlatego czas oczekiwania wykorzystaj na przykład na zrobienie fryzury 🙂 Poziom wchłonięcia kremu przed aplikacją podkładu jest sprawą indywidualną dla każdej cery. Dobrze najpierw przetestować i sprawdzić, przy jakim wchłonięciu skóry nasza skóra zachowuje się najlepiej, a makijaż jest trwały.  Poziom wchłonięcia kremu jest  najistotniejszym elementem aplikacji, który zapewni odpowiednie krycie oraz nie dopuści do przesuszenia cery.

 

 1. Odsyp odrobinę produktu na wieczko słoiczka, na talerzyk lub do małej miseczki – dzięki temu łatwo będzie Ci nabrać produkt. Potrzebna jest niewielka ilość kosmetyku, dlatego dozuj małymi porcjami. Kosmetyki są bardzo wydajne.

Są co najmniej dwie możliwości tego, czym można aplikować mieszankę minerałów.

 • welurowy puszek lub płatek kosmetyczny – Pobierz niewielką ilość produktu na welurowy puszek (firma Earthnicity dołącza go do każdego pełnowymiarowego opakowania podkładu)  lub na płatek kosmetyczny i aplikuj na skórę twarzy delikatnie „stemplując”. Jeśli nie będziesz zadowolona  z efektu pokrycia, proces należy powtórzyć lub użyć miejscowo korektora.
 • Pędzel kabuki – ruchem okrężnym nabierz produkt na pędzel – wykonaj kilka ruchów okrężnych wewnątrz miseczki, aby produkt „wszedł” we włosie. Jeszcze przed nakładaniem otrzep pędzel o brzeg wieczka, aby uniknąć ewentualnego nadmiaru pudru ( podkład powinno być widać wewnątrz pędzla, a na nie na jego czubku).

Podkład przy użyciu pędzla można nakładać okrężnymi ruchami lub stemplując. Metoda stemplowania zapewnia lepsze krycie. Polega ona na delikatnym „wciskaniu” produktu w skórę, aż do momentu uzyskania odpowiedniego krycia. Na zakończenie warto wykonać delikatnie, koliste ruchy dookoła twarzy, aby równomiernie rozprowadzić puder.

Na niedoskonałości, które nie zostały ukryte pod warstwą podkładu, miejscowo stosujemy korektor, a nakładamy go na wcześniej zaaplikowany podkład.

METODY APLIKACJI PRZY RÓŻNYCH RODZAJACH CER 

 1. Cera sucha, normalna, alergiczna i atopowa
 • aplikacja na nie do końca wchłonięty krem – podkład łączy się z kremem nawilżającym dając lepszą przyczepność, lepsze krycie , a jednocześnie tworząc kremową konsystencję, która po chwili stapia się ze skórą. Metoda ta „nie podnosi” suchych skórek, a krem nie uwidacznia ich.
 • wybór kremu z dodatkiem kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy daje lekko lepką konsystencję, która zwiększa przyczepność pudru, trwałość kamuflażu, zwiększa krycie, utrzymuje nawilżenie, zmniejsza widoczność suchych skórek.
 • przygotowanie własnego kremu BB – sypki podkład lub korektor można połączyć z kremem nawilżającym na dzień, tworząc koloryzujący krem BB. Tak przygotowany krem koloryzujący nałożyć na twarz jak podkład  i wykończyć makijaż podkładem sypkim.  Taki  bezpieczny krem BB niezawierający konserwantów można przygotować raz w tygodniu(nie codziennie).
 • Lepsze krycie uzyskamy dodatkowo delikatnie spryskując końcówkę pędzla wodą termalną przed nałożeniem kosmetyku.
 1. Cera tłusta, trądzikowa, łojotokowa – aplikacja  kremu nawilżającego, a dopiero PO jego wchłonięciu się, nakładanie podkładu. Ewentualny nadmiar kremu należy usunąć za pomocą chusteczki higienicznej. Jeżeli zaś cera wydziela bardzo dużo naturalnego sebum, można pominąć aplikację kremu. Sypki podkład zostanie naturalnie wchłonięty.
 2. Cera mieszana – po zaaplikowaniu kremu nawilżającego, w miejscach, które przetłuszczają się, usuwamy jego nadmiar chusteczką higieniczną (najczęściej dotyczy to strefy T).  Na reszcie twarzy pozostawiamy nie do końca wchłonięty krem (lekki film) i aplikujemy kosmetyk metodą stemplowania.

 

Trzymanie się tych kilku prostych zasad naprawdę sprawia, że uzyskujemy satysfakcjonujący nas makijaż. Osobiście cenię sobie metodę nakładania podkładu pędzlem kabuki, ponieważ jest to dla mnie jednocześnie czas masażu mojej twarzy. Lubię ten proces. Jest krótki i przyjemny (aplikacja kosmetyków mineralnych trwa około 2. minut). To, co szczególnie podoba mi się w stosowaniu minerałów, to tzw.efekt “no makeup”. Jestem zwolenniczką wydobywania makijażem piękna z nas, kobiet, za pomocą jak najbardziej naturalnego krycia, rozświetlenia. Uwielbiam czuć na twarzy lekkość i świeżość, nie zaś grubą maskę. Kosmetyki mineralne dają możliwość wyboru. Pozwalają na stworzenie odpowiedniego krycia w zależności od indywidualnych kobiecych potrzeb. Możemy nałożyć jedynie jedną warstwę podkładu, która będzie wręcz niewidoczna po stopieniu z cerą. Możemy też zbudować mocne krycie poprzez nałożeniu kilku warstw minerałów. I dalej będzie to zdrowy i bezpieczny makijaż! Każdy rodzaj cery pokocha kosmetyki mineralne, bo nie zatykają one porów, a skóra dzięki nim może swobodnie oddychać.

Dla lepszego wyjaśnienia tego, o czym pisałam, zachęcam również do obejrzenia krótkiego filmiku instruktażowego przygotowanego przez producenta kosmetyków mineralnych Earthnicity Polska.

Dziewczyny, spróbujecie tego tego rodzaju makijażu. Zachęcam Was bardzo gorąco kierowana swoim doświadczeniem. Początki bywają trudne, ale warto zadać sobie trochę trudu, aby potem wyglądać pięknie i zdrowo nie tracąc cennego czasu! No i mam nadzieję, że nieco pomogłam w temacie aplikacji…?:)

brush-makeup-make-up-brushes

Mariola